Mézről: A méz természetes édesítőszer. Már a kőkorszaktól
részét képezte táplálkozásunknak, a mostanság oly divatos paleo irányzatok is
ajánlják fogyasztását. Glikémiás indexe 50-60 körüli, de a magasabb fruktóz
tartalmú akár 30 is lehet, ilyen például az
akácmézünk.
A mézfogyasztás aktívabb életre serkent. A méz számos olyan összetevőt tartalmaz, melyek segítenek egészségünk megőrzésében, fenntartásában és a kialakult betegségek gyógyításában. A mézet nem csupán belsőleg, külsőleg is lehet alkalmazni. Ma már a szépségápolásban is használják, de fürdőkozmetikumként is hatásos a bőr számára. Magas szénhidráttartalommal rendelkezik, rendkívüli energiaforrás. A méz 80% azonnal a bélrendszerből felszívódik
az enzimek miatt, sem a májat sem a hasnyálmirigyet nem terheli. Tartalmaz vitaminokat, fehérjéket, szerves anyagokat, enzimeket, hormonokat, aminosavakat, természetes antibiotikumot
és sok ásványi anyagot is. Segíti a sejtképződést és megöli a baktériumokat. A méhek rengeteg fajta növényről gyűjtenek ezért mindegyik méznek más az összetétele.
Gödöllő környékén a következő mézfajtákkal találkozhatunk:
Akácméz: Hazánkban lévő mézfajták közül az akácméz a legismertebb. Különleges minőségű keresett méz igazi HUNGARIKUM! Az akácot homok megkötése céljából Tessedik Sámuel hozta be és terjesztette el hazánkba. Egész Európában Magyarországon van a legkiterjedtebb,összefüggő erdőségeket alkotó tiszta állományú akácerdő! Az akácméz jelentős gyümölcscukor tartalma miatt nem kristályosodik, fertőtlenítő hatású, köhögés ellen is ajánlott. Íze miatt szívesen használják süteményekbe.
Jótékony hatása ismert:
Galagonya méz: Jellegzetesen egyedi aromájú, opálosan kristályosodik. Megelőzi illetve csökkenti a szív és érrendszeri betegségeket. Keringési zavar és infarktus után is kimondottan ajánlott. Csökkenti a görcsöket, nyugtatja a pulzust. Magas vérnyomás és érelmeszesedés megelőzésére is alkalmazható (rugalmassá teszi az érfalat). Sajnos környékünkön fajtamézként pörgetni nem lehetséges számos más növény egyidejű virágzása miatt.
Jótékony hatása ismert:
Hársméz: A legintenzívebb ízű mézünk. A hársfa csodálatos illatú virágai bőven ontják az egyik legkiválóbb jótékony hatással rendelkező nektárt. A hársméz rendelkezik a legerősebb gyulladásgátló hatással. Gátolja az érelmeszesedést, enyhíti a lázas betegségek tüneteit. Köhögés, hörghurut, idegeskedés, álmatlanság esetén is jótékony hatással van szervezetünkre. Lassan kristályosodik.
Jótékony hatása ismert:
Mustárméz: Lassan kristályosodó világos színű kellemesen édes méz. Segíti a vérképzést, javítja a látást, ideg és izomerősítő, késlelteti a bőr öregedését. Mustárméz pörgetése ritkaság, mivel zöldtrágyaként használják az időnként elvetett növényt.
Jótékony hatása ismert:
Napraforgó méz: A napraforgó méz a sok benne lévő szőlőcukor miatt hamar kristályosodik, gyulladáscsökkentő hatású és a konyhában sokféleképpen hasznosítható sütésre-főzésre-teába. Külön nem pörgetem a vegyes mézbe található a belőle begyűjtött nektár.
Jótékony hatása ismert:
Selyemfű méz: A selyemfüvet (selyemkóró, vaddohány, papagájvirág) hazánkba az akáccal kb. egy időben hozták be Amerikából. A gyomnövénynek kikiáltott vadon élő növény olyan homokos területen is otthon érzi magát, ahol más növény nem él meg. Kiirtani nehéz, jól mézelő növény. Finom, igazi HUNGARIKUM csak Magyarországon ismerik. Hárssal általában együtt virágzik.
Jótékony hatása ismert:
Repceméz: Az egyetlen lúgos méz a repceméz, színe fehér kristályos formában. A legmagasabb szőlőcukor-tartalommal rendelkezik ezért néhány napon belül bekristályosodik. Lúgos kémhatása miatt gyomorsav problémákra is ajánlott,ezenkívül magas vastartalmú. Repcetáblákat a méheim csak ritkán érik el.
Jótékony hatása ismert:
Fűszer és gyógynövények hatása mézzel: A méz illetve a gyömbér számos jótékony hatással rendelkezik, azonban ha együtt fogyasztjuk őket jóval megsokszorozódik gyógyító erejük, ugyanez elmondható a méz-kurkuma, méz-csillagánizs illetve a méz-fahéj együttes használatáról. A gyógynövények-méz párosítása is hasonló, ugyanis a méz kioldja a fűszer-, illetve gyógynövényekben lévő hatóanyagot. Szervezetünkbe így nagyobb és gyorsabb mértékben tud felszívódni a bennük rejlő jótékony tápanyag.
Virágpor: Mint természetes táplálék
Jótékony hatása ismert:
Virágpor kúra időtartama 1hónap, amit legalább évente 2-3x ismételni érdemes! Felnőtteknek napi 2 evőkanál Gyerekeknek (7 évtől) 2 kávéskanál. Ha nem vagyunk cukorbetegek,akkor mézbe keverve fogyasszuk!
Propolisz tinktúra: A méhek saját kaptárjuk fertőtlenítésére hordják be a fák nedveit. Ezt az anyagot feloldjuk tiszta alkoholban, melyből propolisz tinktúra lesz.
Jótékony hatása ismert:
Fogyasztása:
Alkoholt tartalmaz!